Zájmová činnost ANAX - přírodovědný kroužek (6.- 9. ročník) O kroužku
Klik - plná velikost Již od roku 1992 pracuje ve škole přírodovědný kroužek ANAX ZŠ Smiřice pod vedením pana učitele Tomáše Hlaváčka. Vzhledem k velkému zájmu členů o ekosystémy vázané na vodní prostředí byl název odvozen od vzácného šídla královského (Anax imperator), které se vyskytuje právě v okolí vod.
Kroužek je určen především pro žáky druhého stupně.
Činnost je zaměřena na ochranu životního prostředí a základy ekologie v praxi. Žáci poznávají také základy chovu terarijních živočichů (hmyz, ještěři, hadi,…). Součástí činnosti jsou výjezdy do okolí Smiřic a sledování kvality životního prostředí.

Pravidelné schůzky jsou ve středu od 14.00 hodin. Kroužek se nepravidelně schází též o víkendech v klubovně na písníku Obora.

Při každoroční návštěvě Hradeckých lesů, úložiště popílku Opatovické elektrárny a dalších zajímavých ekosystémů na Královéhradecku a Pardubicku kroužek využíval srub ornitologů ČSOP v Hradci Králové. Vzhledem k následkům vichřice ze 4.7.2012 je návštěva Hradeckých lesů dočasně odložena. Našli jsme však více než adekvátní náhradu a jezdíme do okolí Lázní Bohdaneč, kde se nám základnou stala tamní základní škola.
O hlavních prázdninách již tradičně probíhá přibližně desetidenní expedice zaměřená na turistiku, poznávání přírody a pomoc kulturním památkám. V předchozích letech se expedice konala na Potštejně, na státním hradě Grabštejn u Hrádku nad Nisou a nyní jezdíme do skanzenu Zubrnice. Předběžně i tento školní rok proběhne expedice začátkem července v Zubrnicích.

Přírodovědný kroužek si vzal patronát nad biocentrem Obora, kde pomáhá s udržováním pořádku, údržbou zeleně a snaží se svou činností zvýšit bohatost druhového složení organismů. Za tuto činnost byla kroužku Městským úřadem Smiřice poskytnuta klubovna přímo v Biocentru. Klubovna umožňuje členům pobyt v přírodě i za méně příznivého počasí, usnadňuje provádění nočních pozorování či konání dalších víkendových akcí.

Kroužek se též podílí na údržbě a tvorbě školního pozemku, který byl a je přetvářen ve vzorek ekosystémů našeho okolí. Členové se účastní přírodovědných soutěží, nejlepší pak zastupují školu i ve vyšších kolech soutěží.

Galerie obrázků vložených ke článku (7) Počet obrázků na řádku | 1 | 2 | 3 | 4
Klik - plná velikost
2014/2015: TH, Marek B., Kateřina L., Ondřej J., Tereza B., Simona D., Adéla P., Tereza R., Kateřina C. a Jana Š., (chybí: Eliška M., Kateřina V. a Gabriela P.)
Klik - plná velikost
2013/2014: Jiří O., Simona D., Ondřej J., Eliška P., TH, Adéla M., Veronika R., Karolína C., Anna B., Jakub P. a Jana Š. (chybí: Lucie K. a Andrea Š.)
Klik - plná velikost
2012/2013: Veronika K., TH, Amálka B., Filip J., Jirka O., Kuba P., Anička B,. Kája C., Veronika R., Eliška Ch., Lucka K., Andrea Š. a Adéla M.
Klik - plná velikost
2011/2012: Amálka B., Lucka K., Verča K., Karolína C. a Eliška Ch., Jirka O., TH, Katka L., Kuba P., Adéla M., Veronika R., Anna B., Olesya P., David P. a Filip I. (chybí: Kristýna T.)
Klik - plná velikost
2010/2011: Eliška Ch., Anna B., Adéla M., Amálka B., Karolína C., Lucie K., TH, Veronika K,. Veronika R., Jakub P., Jirka O., Mikuláš M., Míša B., Tomáš H., Filip I., Tereza V.
Klik - plná velikost
2008/2009: Tereza V., Klára K., Nikola P., Míša B., Andrea P., Tereza P., Lenka V., Ondra Ď., Pája V., Jirka S., Verča Č., Vojta E., Terka J. a Tomáš H. (chybí: Eliška K., Míša K., David a Marie H.)
Klik - plná velikost
2006/2007: Terka J., Lenka V., Verča Č., Eliška K., Veronika L., Pája V., Ondra Ď., Aleš K., Jirka S., Karel S., Tomáš H. (chybí: Tomáš P., Lucka K., Maruška, David a Vojta H., Honza P.)